Jeżeli wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną to nasze repozytorium wiedzy pomoże Ci przygotować się na nią!
Rejestrując się dostajesz dostęp do największej bazy odpowiedzi i pytań rekrutacyjnych w branży IT w Polsce.
Ucząc się z nami odpowiesz na każde techniczne pytanie rekrutera dzięki czemu dostaniesz swoją wymarzoną pracę.
Rozmowa rekrutacyjna online – checklista przed spotkaniem
Obecnie większość rozmów rekrutacyjnych w branży IT przeprowadza się zdalnie. Merytoryczna część spotkania online nie powinna różnić się od tradycyjnego, jednak zamiast sprawdzać lokalizację biura i dojazd, należy sprawdzić kilka kwestii technicznych. Poniżej znajdziesz checklistę, która pomoże Ci w przygotowaniu, aby wypaść jak najlepiej.
Checklista przed rozmową rekrutacyjną online:
1. Sprawdź, czy masz wszystkie informacje na temat spotkania
Najprawdopodobniej po wstępnej rozmowie telefonicznej na Twoją skrzynkę e-mailową trafiła wiadomość z potwierdzeniem rozmowy rekrutacyjnej. Sprawdź, czy są tam wszystkie niezbędne informacje czyli:
– Godzina spotkania.
– Za pomocą jakiego komunikatora się odbędzie?
– Czy jest link do spotkania lub instrukcja jak się połączyć?
Zrób to najpóźniej dzień przed zaplanowanym spotkaniem, koniecznie w godzinach roboczych. Jeżeli czegoś brakuje zdążysz skontaktować się z osobą rekrutującą i będzie miała czas, aby dosłać Ci szczegóły.
2. Sprawdź, czy wiesz jak działa platforma, na której odbędzie się spotkanie
Większość firm przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne za pomocą aplikacji Teams, Google Meet lub Zoom. Upewnij się, że wejście do spotkania będzie bezproblemowe. Sprawdź, jak ustawić zamazane tło za Tobą w kamerze oraz zapoznaj się z działaniem platformy.
Teams – Jeżeli masz na komputerze zainstalowaną aplikację i zalogowane konto firmowe lub uczelniane, a do spotkania chcesz dołączyć prywatnie, możesz napotkać problem. Po kliknięciu w link do spotkania, nawet jeśli wybierzesz otwarcie spotkania w przeglądarce, automatycznie dołączysz z zalogowanego w aplikacji konta. Rozwiązanie: Otwórz link w trybie incognito, następnie kliknij „kontynuuj w tej przeglądarce”, dzięki temu dołączysz jako gość, a nie służbowym e-mailem. Następnie pojawi się ekran, gdzie podasz nazwę, z jaką wystąpisz (tu najlepiej wpisać imię i nazwisko), zobaczysz podgląd siebie w kamerze oraz sprawdzisz ustawienia mikrofonu, głośników i kamery. Do tego etapu test dołączenia możesz przeprowadzić wcześniej. Rekruterzy tego nie zobaczą, o ile nie klikniesz ostatniego przycisku „Dołącz teraz”. 😉
Google Meet – Zrób testowe spotkanie. Jeżeli masz konto Google, to wejdź w Google Kalendarz i dodaj własne spotkanie z zaznaczeniem opcji „Dodaj rozmowę wideo w Google Meet”. Dołącz do testowego spotkania, sprawdź co i jak oraz pobaw się ustawieniami.
Zoom – Po kliknięciu w przesłany Ci link do spotkania będziesz mieć do wyboru, czy chcesz dołączyć z poziomu przeglądarki, czy z aplikacji. Pobierz wcześniej aplikację Zoom i zrób testowe spotkanie, aby zapoznać się z tym komunikatorem.
3. Sprawdź kamerę, mikrofon, głośniki / słuchawki
Upewnij się, że sprzęt działa tak jak powinien. Sprawdź, czy Twój komputer widzi te urządzenia, czy system nie blokuje uprawnień dla przeglądarki lub komunikatora oraz przede wszystkim: czy w ogóle działają. Po tej weryfikacji nie przełączaj już dźwięku między głośnikami, a słuchawkami, a jeśli musisz, to koniecznie jeszcze raz sprawdź działanie w tym ustawieniu, którego będziesz używać podczas spotkania.
Jeżeli używasz słuchawek bluetooth i masz je sparowane nie tylko z komputerem, ale też z telefonem, upewnij się, że w trakcie spotkania nie przełączą Ci się na telefon gdy np. ktoś do Ciebie zadzwoni.
4. Wybierz odpowiednie ubranie
Może zdziwić Cię ten punkt, ponieważ dress code w branży IT właściwie nie istnieje, a w pracy zdalnej nikogo nie obchodzi czy siedzisz w pracy w piżamie, czy bez majtek 😉 Jednak Twój wizerunek w kamerze, na pewno wywoła jakieś pierwsze wrażenie u rozmówcy, jeszcze zanim przejdziecie do merytorycznej części spotkania. My zachęcamy do wybrania odcieni niebieskiego. Według psychologii koloru kojarzy się z profesjonalizmem, zaufaniem, bezpieczeństwem i… technologią!
Obojętnie, czy wybierzesz t-shirt, sukienkę, koszulę, czy bluzę – każde ubranie porządniej wygląda wyprasowane, niż wygniecione. Protip: w kamerze widać tylko przód i górę ubrania – wystarczy, że wyprasujesz widoczną część 😉
5. Wybierz i przygotuj idealne miejsce do przeprowadzenia rozmowy
Wybierz miejsce, w którym nic nie będzie odciągać Twojej uwagi. Upewnij się, że nikt z domowników nie pojawi się nagle za Tobą w kadrze. Zachęcamy do włączania zamazanego tła w kamerze, ale i tak uprzątnij zbędne przedmioty, które rozmówca mógłby dostrzec, jeśli z jakiegoś powodu zamazanie nie zadziała.
Zwróć uwagę na słońce przebijające się przez szyby. Czy Twoja twarz w kamerze jest dobrze widoczna? Czy prześwietlona? Czy może jesteś czarną plamą? W skrajnych przypadkach lepiej zasłonić okna i zapalić światło.
Sprawdź w podglądzie kamery, jak będziesz się prezentować.
6. Przygotuj: wydrukowane cv i ofertę, listę pytań, oczekiwane wynagrodzenie, coś do robienia notatek, coś do picia
Wydrukowane cv i oferta pracy – rekruter będzie odnosił się do tych dokumentów podczas rozmowy, dobrze jeśli będziesz je mieć przed oczami.
Oczekiwane wynagrodzenie – koniecznie przelicz oraz zapisz na karteczce oczekiwane wynagrodzenie w różnych wariantach i typach umowy. Przy umowie o pracę kwotę brutto oraz netto, przy B2B stawkę z uwzględnieniem urlopu oraz bez, stawkę za godzinę, dniówkę oraz stawkę za miesiąc. Lepiej zapobiegać i nie dopuścić do takiej sytuacji, że masz zapamiętaną jedną kwotę, a osoba z którą rozmawiasz prosi o inny wariant. Przeliczając w pośpiechu, w myślach możesz się pomylić, a do tego wyjdziesz na osobę nieprzygotowaną.
Lista pytań – przygotuj listę pytań, które chcesz zadać. Miej ją pod ręką, aby nie zapomnieć o niczym istotnym.
Kartki/notes oraz kilka długopisów – podczas spotkania notuj! Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko zapamiętasz, to weź pod uwagę, że po kilku różnych spotkaniach rekrutacyjnych pomiesza Ci się co było, w której firmie. Poza tym jeśli notujesz, to pokazujesz rozmówcy, że to co mówi jest dla Ciebie ważne i nie chcesz żeby Ci umknęło.
Picie w ładnej szklance/kubku – warto mieć pod ręką coś do picia na wypadek gdyby zaschło Ci w gardle podczas rozmowy. To może być też dla Ciebie sposób na zyskanie kilku cennych sekund, gdy dostaniesz trudne pytanie.
7. Sprawdź, czy Twój laptop jest podłączony do prądu
Masz już wybrane idealne miejsce, laptop ustawiony, otoczenie uporządkowane, ale zasilacz został w drugim pokoju…
Nie chcesz chyba nagle zniknąć ze spotkania, jeśli laptop Ci się rozładuje? Albo przerywać spotkanie i w popłochu szukać kabla, gdy wyskoczy powiadomienie o niskim stanie baterii?